Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 6:38

Jak funkcjonuje system wody lodowej?



Systemy wody lodowej cieszą się rosnącą popularnością, nadal jednak mamy w ich wypadku do czynienia z rozwiązaniami, które budzą pewne wątpliwości. Pierwszą ważna kwestią wydaje się ta, która odnosi się do zakresu temperatur charakterystycznego dla systemu wody lodowej, dobrze jest więc pamiętać, że wynosi on od 6 do 12 lub od 5 do 11 stopni. Ważne jest to, że różnica temperatur wynosi 6 stopni i taka jest uważana za najwłaściwszą. Woda schłodzona nie mogłaby powstać, gdyby nie rozwiązanie znane jako agregat chłodniczy. To właśnie on, występując również jako chiller, jest uważany zwykle za serce omawianego tu systemu. Jeśli będziemy trzymali się tej terminologii, powinniśmy założyć, że przewody wody lodowej są jego arteriami. To właśnie one przebiegają przez cały system odpowiadając za dostarczanie wody lodowej do odpowiednich miejsc.

Glikol i jego znaczenie

Woda lodowa, która znajduje się wewnątrz rur, to w rzeczywistości mieszanina, na która składają się woda oraz glikol. Obecność glikolu w wodzie lodowej nie jest przy tym przypadkowa, skoro to właśnie on przyczynia się do tego, że nie dochodzi do jej zamarzania. Zależność jest zresztą dość prosta, a co za tym idzie, im większy jest udział glikolu w instalacji wody lodowej, tym niższa jest temperatura, w jakiej dochodzi do jej zamarzania. Nie oznacza to jednak, że glikol jest dodawany jedynie po to, aby pełnić funkcję ochronną. Jego obecność jest ważna także dla samych rur. Lekko tłusta warstwa, jaką na nich pozostawia, przyczynia się do tego, że rurom nie grozi szybka korozja.

Obniżenie ciepła właściwego

Woda lodowa ma szereg funkcji do spełnienia, warto więc pamiętać również o tym, że jest nośnikiem energii przepływając do wymienników ciepła, wężownic i klimakonwektorów. W każdym z tych miejsc odpowiada za wydobywanie ciepła z otoczenia po to, aby zostało ono na powrót wprowadzone do agregatu chłodniczego. Czysta woda w naturalny sposób ma wysoka pojemność cieplną. Im więcej glikolu pojawia się w systemie, tym niższa okazuje się być jego właściwa pojemność cieplna.

Dostosowanie wody

Wydajność wężownicy chłodniczej jest uzależniona od kilku elementów. Najczęściej w tym kontekście zwraca się uwagę na ciepło właściwe oraz temperaturę, nie bez znaczenia okazuje się jednak również przepływ czujnika, a więc ilość wody chłodzącej, która właśnie przepływa przez rury. Jeśli więc kliamkonwektor nie chłodzi się tak, jak byśmy tego od niego oczekiwali, może się okazać, że pojawił się właśnie problem z przepływem. Można temu zapobiec, konieczne jest jednak regularne zwracanie uwagi na to, czy instalacja rzeczywiście działa we właściwy sposób. Jeśli jest ona uruchamiana we właściwy sposób, mamy prawo oczekiwać dobrego dystrybuowania wody chłodzącej.

Kwestie związane z powietrzem

Poważnym problemem systemu wody lodowej może być obecność powietrza w jego wnętrzu. Najczęściej są to małe pęcherzyki, które gromadzą się w kieszeniach. Utrudniają one przepływ wody sprawiając jednocześnie, że wymiennik ciepła pozostaje suchy. Problem pojawia się zwłaszcza po wymianie któregoś z elementów systemu na nowy.

Sprawdź instalacje wody lodowej