Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 0:58

PORADNIK, JAK KROK PO KROKU NAPRAWIĆ WIERZCHOŁEK DRZEWADobre przycinanie odświeża drzewa. Gdy uzyskają zdrowe cięcie, mogą wejść w nowy sezon wegetacyjny z porywem.

Jest jednak jeden niesławny skrót do przycinania, który powstrzymuje drzewa przed zdrową pokrywą na drzewie startowym. Obcinając wierzchołek drzewa, zostawiasz za sobą słabe, niestabilne i zagrożone upadkiem drzewo.

Jeśli raz przyciąłeś wierzchołek drzewa, prawdopodobnie możesz go naprawić.

W celu uzyskania najlepszych szans na przetrwanie drzewa należy skonsultować się z lokalnym specjalistą w zakresie przycinania korekcyjnego.

CZY ZWIEŃCZONE DRZEWO SAMO ODROŚNIE?

Oh, tak-i szybko! Drzewa tracą niezbędną energię, gdy są nawarstwione. W związku z tą szkodliwą utratą energii drzewa muszą zareagować i odzyskać to, co straciły. Wkrótce wierzchołek drzewa może zostać pokryty cienkimi, pionowymi kiełkami, które wyglądają jak gałązki, zwane kiełkami wodnymi. Kiełki wodne szybko wrastają, tuż pod ściętym drzewem, gdy drzewa próbują odzyskać siły. Wkrótce twoje drzewo będzie tak samo wysokie, jak wcześniej. Ale teraz, będzie niestabilne i będzie miało niepochlebną sylwetkę.

NA SZCZĘŚCIE, ZA POMOCĄ TYCH 5 KROKÓW MOŻNA NAPRAWIĆ I PRZEKSZTAŁCIĆ WIERZCHOŁEK DRZEWA.

  1. Zanim wyciągniesz narzędzia do przycinania, będziesz potrzebował trochę cierpliwości. Wierzchołek drzewa wytwarza wiele pędów, ponieważ próbuje odzyskać energię. Unikaj manipulowania nimi, dopóki nie zostaną ustalone. Chcesz poczekać, aż nowe pędy urosną do pierwotnej wysokości drzewa, zanim zaczniesz je przycinać.

  2. Rozsuń daszek na dominujące gałęzie, zwane liderami. Lider powinien być najwyższą gałęzią i być wolny od uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy gnicie.

  3. Przyciąć słabe pędy aż do pnia. Pozostawmy krótsze, mocniejsze pędy, które wyglądają jakby mogły dogonić nowego lidera. Silniejsze kiełki rozgałęziają się jak nowe kończyny na przyponie. Mając to na uwadze, upewnij się, że przypon jest centralny i stabilny, dzięki czemu z powodzeniem może urosnąć do gałęzi zastępczej.

  4. Powtórzcie ten proces kilka razy w ciągu następnych 4 do 6 lat. Upewnij się, że okresowo przycinasz pozostawione kiełki, aby pomóc w ich treningu.

  5. I presto! Z czasem i ostrożnością, twoje drzewo powinno rozgałęziać się z powrotem do swojej naturalnej formy.