Najnowsze wiadomości

18 lipca 2024 22:18

Etapy budowy domu szkieletowegoAby rozpocząć budowę domu szkieletowego, trzeba dopełnić podobnych formalności, co w przypadku budynków tradycyjnych. Należy uzyskać pozwolenia i przyłączyć instalacje. Wymagane jest także wykonanie profesjonalnego projektu domu i przygotowanie płyt fundamentowych. Dalsze etapy budowy już różnią się od tych występujących w przypadku budynków murowanych.

Prace konstrukcyjne przy domach szkieletowych

Fundamenty w budynkach szkieletowych są wzbogacone o kotwy, na których stawia się konstrukcje ścian zewnętrznych. Ściany te posiadają już otwory na okna oraz drzwi. Szkielet mocuje się przy użyciu gwoździ oraz wkrętów. Następnie powstają ściany wewnętrzne, w tym stropy oraz konstrukcja dachu. Gdy cały szkielet budynku jest gotowy, przychodzi czas na wykonanie poszycia dachu.

Wykonując kolejne etapy prac przy domie szkieletowym, ważne jest, aby żadnego z etapów nie pomijać. Poza tym należy wykonywać każdy etap z dużą starannością. Dzięki temu budynek będzie wykazywał się odpowiednią trwałością i niezawodnością. Będzie w każdym etapie dopasowany do potrzeb użytkownika.

Izolacja ścian ma bardzo duże znaczenie przy domach szkieletowych

Staranne wykonanie całego domu szkieletowego ma znaczenie dla jego izolacji. Z domu szkieletowego nie powinno uciekać ciepło, ponieważ będzie to generowało straty energii, a tych chce się uniknąć. Dzięki temu, że ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne zostaną wykonane starannie, można będzie cieszyć się z wysokich właściwości izolacyjnych budynku.

Aby taki efekt uzyskać, najpierw układa się poszycie zewnętrzne ścian i połać dachu, a następnie zabezpiecza dom przed wiatrem i opadami deszczu poprzez zastosowanie warstwy izolacji oraz papy. Ten etap kończy stan surowy otwarty.

Stan surowy zamknięty domu szkieletowego

Po wykonaniu powyższych prac, można przejść do obróbki blachy dachowej, wykonywania parapetów, schodów oraz niezbędnych prac wykończeniowych na zewnątrz budynku. Montuje się również drzwi oraz okna.

Instalacje i wykańczanie ścian wewnętrznych

Zanim przystąpisz do wykańczania ścian wewnątrz budynku, należy rozprowadzić po pomieszczeniach niezbędne instalacje, ale w domu był dostęp do prądu, wody oraz gazu. Szkielet ścian i stropu jest następnie wypełniany wełną mineralną, dlatego nie ma tutaj mowy o żadnych nieszczelnościach. Ostatnim etapem jest pokrycie ścian folią o właściwościach termoizolacyjnych. Chroni ona ściany przed wnikaniem pary wodnej. Ściany można również wyłożyć płytami kartonowo-gipsowymi i przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.

Artykuł przygotowany przez specjalistę z Best Timber Polska.