Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 0:10

Jak mogę zmierzyć wydajność mojego przenośnika łańcuchowego?Grafowanie wzmacniaczy silnikowych jest prostą i niedrogą metodą monitorowania stanu przenośnika. W miarę upływu czasu, zyskuje się wgląd w efekty smarowania, zużycia, napięcia, Ustawienie i przeciążenie ogólnego stanu zdrowia twojego przenośnika, więc możesz podjąć kroki aby lepiej go utrzymać.

Wydajność jest hasłem przewodnim dla wielu przedsiębiorstw, ale szczególnie w przemyśle transportowym. Wydajne przenośniki przenoszą więcej materiału, zużywają mniej energii i utrzymują dobry stan zdrowia przez dłuższy czas - co równa się zwiększonej wydajności i rentowności.

Ale jak można stwierdzić, czy przenośnik łańcuchowy pracuje z optymalną wydajnością?

Kluczem jest pomiar i monitorowanie amperów silnika.

Wartość amperów reprezentuje energię pobieraną przez silnik, a tym samym ilość wykonywanej przez niego "pracy".

Jeśli posiadasz sterownik PLC (programowalny sterownik logiczny) zintegrowany z systemem przenośnikowym, daje to możliwość odczytu wzmacniacza. W przeciwnym razie można zastosować zacisk wzmacniacza (miernik cęgowy). Są one szeroko dostępne w Internecie lub u dostawców z branży elektrycznej.

Po pierwsze, należy ustalić wartość bazową poprzez odnotowanie wartości wzmacniacza, gdy przenośnik pracuje w stanie pustym. Następnie dodaj produkt do przenośnika, aby odkryć górną granicę. Kiedy przenośnik jest załadowany, wymagana praca zwiększa się, a więc i wzmacniacze potrzebne do jego napędu.

Wykres wykorzystanych amperów w czasie daje obraz tego, jak przenośnik pracuje w różnych warunkach i w różnym stanie zdrowia systemu. Jeśli ampery zaczną się zwiększać, może to oznaczać np. konieczność smarowania łańcucha.

Niektóre systemy łańcuchowe przenośników sterowane przez PLC będą automatycznie monitorować ampery i na podstawie tych danych ustawiać górną wartość graniczną, która powoduje wyłączenie silnika po jego osiągnięciu, aby zapobiec uszkodzeniu łańcucha. Inne mogą wykorzystywać pobierane wzmacniacze do uruchamiania cyklu smarowania.

Odkrycie pierwotnej przyczyny

Jeśli łańcuch jest dobrze nasmarowany, a wzmacniacze z czasem wciąż się zwiększają, to jest to znak, który należy dokładniej zbadać.

Smar do łańcucha może przestać być skuteczny, ponieważ nie dociera do gniazda sworzniowego i tulei; napięcie łańcucha może nie być stosowane prawidłowo, co zwiększa pracę, jaką musi wykonać przenośnik; a może łańcuch zbliża się do końca swojej żywotności, powodując zwiększenie tarcia między elementami.

W każdym razie, pomiar amperów silnika jest naprawdę prostą i tanią metodą monitorowania stanu przenośnika. Wgląd, jaki zapewnia, pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze każdemu operatorowi przenośnika łańcuchowego.