Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 20:48

Jak plastikowa taśma ścieralna może zwiększyć żywotność łańcucha przenośnikaWymagające środowiska transportowe, takie jak zakłady produkujące biomasę, cementownie, fabryki celulozy i papieru czy tartaki, opierają się na solidnych maszynach, które mogą konsekwentnie i niezawodnie transportować duże ilości materiału, często na duże odległości.

Efektywne obchodzenie się z tymi materiałami jest niezbędne dla ekonomicznej produkcji - a przestoje przenośników, czy to w ramach planowanego programu konserwacji zapobiegawczej, czy też z powodu nieplanowanych przestojów, mogą mieć szkodliwy wpływ na zdolność produkcyjną.

Przy tak dużej ilości ruchomych części w systemie przenośnikowym istnieje wiele możliwych punktów styku, w których nadmierne tarcie może spowodować zużycie komponentów.

Co zatem można zrobić, aby utrzymać systemy przenośnikowe w ruchu?

Zwiększyć wydajność

Jednym z prostych sposobów na ochronę krytycznych elementów i wydłużenie żywotności łańcucha przenośnika jest zastosowanie specjalistycznej taśmy termoplastycznej.

Wybór taśmy zużywającej się, która została wyprodukowana specjalnie dla danego typu łańcucha przenośnika, pozwala na znaczne wydłużenie jego żywotności i zwiększenie wydajności pracy.

Jednym z najczęstszych tworzyw sztucznych używanych do produkcji taśm ścieralnych jest polietylen - na przykład forma wysokocząsteczkowa (ISO-LEN® 500) lub ultra wysokocząsteczkowa (ISO-LEN® 1000) - który zapewnia doskonałą odporność na zużycie, zwiększoną trwałość i doskonałe właściwości ślizgowe chroniące powierzchnię łańcucha.

Dzięki zmniejszeniu współczynnika tarcia, łańcuch łatwiej się przesuwa, a dodatkową korzyścią jest zmniejszenie ilości energii potrzebnej do napędu przenośnika.

Taśmę ścieralną można zamontować na przenośniku na różne sposoby. Można ją przykręcić bezpośrednio do przenośnika. W przypadku trudnodostępnych miejsc lepiej jest zamontować ją w ocynkowanym kanale, co zapewni szybką i łatwą wymianę.

Kontrola wzrokowa

Kontrole wizualne powinny zawsze stanowić część harmonogramu konserwacji zapobiegawczej, ponieważ pozwalają zaoszczędzić czas i utrzymać najlepszą wydajność.

Czasami kontrola wzrokowa łańcuchów i taśm ścieralnych może być trudna - zwłaszcza jeśli elementy znajdują się wewnątrz systemu przenośnikowego lub w trudnodostępnym miejscu.

Jednym z rozwiązań, które może ułatwić sprawdzenie, kiedy konieczna jest wymiana taśmy ścieralnej, jest specjalnie zaprojektowana taśma ścieralna, która zmienia kolor w miarę jej zużycia.

Prosta zmiana koloru powierzchni zapewnia wyraźną wizualną wskazówkę, że nadszedł czas na wymianę taśmy ścieralnej.

Zawsze zaleca się wymianę taśmy ścieralnej, zanim łańcuch zacznie ciągnąć się wzdłuż podstawy przenośnika.

Dzięki monitorowaniu i szybkiej wymianie taśmy ścieralnej zachowają Państwo integralność swojego łańcucha i przenośnika - co zminimalizuje przestoje w produkcji i utrzyma koszty eksploatacji na niskim poziomie.