Najnowsze wiadomości

Jak funkcjonuje system wody lodowej?

Jak złożyć podstawowy zestaw narzędzi

TOP 28 Niezbędnych narzędzi (część 2/2)

24 stycznia 2021 23:12

Co to jest strzyżenie, i czym się różni od przycinania?Łatwo jest przyjrzeć się krzewom i powiedzieć, kiedy mają zostać przycięte. Ale czy wiedzieliście, że istnieje kilka różnych sposobów na kształtowanie waszej rośliny?

Od szczypania, poprzez przycinanie, aż do cięcia, nie ma dwóch takich samych cięć, a każda inna technika nadaje naszym roślinom odrębny wygląd i wrażenie.

Jeśli twoja głowa kręci się z nieograniczonymi możliwościami, jesteś we właściwym miejscu! Poniżej, zapoznaj się z dwoma rodzajami przycinania krzewów i dowiedz się, które z nich jest najlepsze dla Twojej rośliny.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY SEKOWANIEM A PRZYCINANIEM?

Śliwka, przycinanie, sekowanie, cięcie. Wszystkie mogą brzmieć mniej więcej tak samo, ale istnieją ważne różnice między przycinaniem a ścinaniem krzewu.

  • Przycinanie to praktyka polegająca na selektywnym usuwaniu gałęzi z całego krzewu w celu uzyskania odpowiedniego rozmiaru, zdrowia i struktury, podczas gdy cięcie dotyczy tylko zewnętrznych krawędzi krzewu.
  • krzew wyłącznie dla estetyki
  • Przycinanie sprzyja wzrostowi całej rośliny, ale przy ścinaniu wzrost ogranicza się do jej zewnętrznych części, a wnętrze rośliny nie rośnie tak bardzo.
  • Przycinanie dostosowuje się do naturalnego kształtu rośliny, natomiast cięcie ścinające nadaje jej sztuczny wygląd.
  • Przycinanie pozwala na dyktowanie rozmiaru rośliny. Przy przycinaniu trudniej jest kontrolować, jak duża jest roślina.

POWINNAŚ STRZYŻYĆ WIECZNIE ZIELONE KRZEWY?

Ścinanie jest idealne dla roślin w krajobrazie formalnym. Podczas strzyżenia krzewy są przycinane w celu zachowania eleganckiego, efektownego wyglądu.

Jednak w przypadku przeciętnego krajobrazu ścięte krzewy wyglądają nie na miejscu. Ponadto po ścięciu krzewu należy go przycinać jeszcze kilka razy w ciągu całego sezonu wegetacyjnego, aby zachować jego formalny wygląd. Przycinane krzewy nie wymagają natomiast tyle uwagi i są przycinane zgodnie z ich naturalnym kształtem.

Należy zdecydować się na przycinanie, a nie na nożyce, aby krzewy miały bardziej konwencjonalny wygląd, który jest lepszy dla zdrowia rośliny i wymaga znacznie mniej czasu na pielęgnację.

JAKIEKOLWIEK NEGATYWNE SKUTKI CIĘCIA?

"Kiedy zamiast ręcznie przycinać rośliny, regularnie je ścinasz, kończy się to naprawdę ciężkim wzrostem na zewnętrznej stronie rośliny, który zacienia wnętrze rośliny" - wyjaśnia Adam. "Podczas gdy zewnętrzne części krzewu są zielone i rosną, wewnętrzne części rośliny, które nie są nasłonecznione, brązowieją i umierają".

Ponadto, Adam mówi, że strzyżenie pozbywa się jednej z najcenniejszych części rośliny - nowego wzrostu.

"Ścinanie koncentruje się na zewnętrznej części rośliny, gdzie następuje cały nowy wzrost. Podczas ścinania odcina się wszystkie nowe pędy krzewu i pozostawia po sobie starsze, mniej zdrowe części rośliny. W sumie, ten proces nie jest dobry dla struktury i zdrowia rośliny".

Jeśli chodzi o kształtowanie rośliny, preferowane jest selektywne przycinanie, a nie ścinanie. Może to zająć trochę więcej czasu niż cięcie, ale jeśli nadal potrzebujesz bardziej przekonujących informacji o pozytywnych efektach cięcia, nie szukaj dalej!