Najnowsze wiadomości

18 lipca 2024 21:40

Jak radzić sobie z odsłoniętymi korzeniami drzew?Wielu właścicieli domów może się denerwować, gdy korzenie się odsłaniają, więc pytają, jak postępować z odsłoniętymi korzeniami drzew? Faktem jest, że drzewa okazjonalnie zapuszczają korzenie na wierzchołku trawnika, a nawet zapinają chodniki i podjazdy. Te korzenie na podłodze mogą być dość uciążliwe dla kosiarek, dzieci bawiących się, zwierząt domowych itp. 

Istnieje wiele powodów, dla których korzenie zaczynają rosnąć nad ziemią. Niektóre gatunki drzew są bardziej podatne na korzenie powierzchniowe niż inne, najczęściej klon srebrny, topola i wierzba. Ale prawie każde duże, starsze drzewo może wytworzyć pewne korzenie naziemne. Pytanie brzmi: co zrobić z odsłoniętymi korzeniami drzew i jak można uniknąć tego problemu w przyszłości?

Mimo że drzewa wysyłają kilka korzeni na głębokość, aby zapewnić im wilgoć i stabilność, większość korzeni drzew ma tendencję do płytszego wzrostu, niż większość ludzi sądzi, jest to bardzo normalne, że niektóre korzenie drzew rosną tylko na głębokość 4-8 cali. Podobnie jak pień drzewa rośnie w obwodzie z wiekiem, tak i korzenie, systemy korzeniowe mogą być nawet 2-3 razy szersze od drzewa. Tak więc z biegiem lat niektóre z płytkich, starszych korzeni drzewa w naturalny sposób będą sięgać do poziomu gruntu. Czasami korzenie są widoczne z powodu erozji gleby. Zagęszczona, słabo zdrenowana gleba powoduje nawet płytszy rozwój korzeni. Drzewa są po prostu predysponowane do posiadania płytkich korzeni. Składają się z wielu różnych gatunków drzew, by wymienić tylko kilka klonów norweskich, klonów czerwonych, klonów srebrnych, wierzb, osiki, dębów szpilkowych i buków. Większość olbrzymich drzew, które rosną na wysokości ponad 30 stóp, może zwiększyć szanse na powierzchniowe ukorzenienie się po długim okresie życia. To po prostu jak rosną. Mimo to, inne elementy odgrywają rolę elementu w odsłoniętych korzeniach drzew. 

Biedna gleba 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, korzenie drzew zwykle nie rosną zbyt głęboko, chyba że znajdują się w luźnej i piaszczystej ziemi. Powierzchniowe ukorzenienie jest powszechne w glebie zagęszczonej lub gliniastej, często spotykanej na obszarach miejskich. Kiedy korzenie w pierwszych kilku centymetrach gleby stają się wystarczająco duże, rozrastają się szeroko, co powoduje, że wypuszczają się na powierzchnię. Potem następuje stopniowe opady deszczu i wiatr niszczy glebę nad nimi, co powoduje ich odsłonięcie.  

Brak tlenu

Korzenie potrzebują tlenu. W zagęszczonej glebie, powinny rosnąć do powierzchni, aby uzyskać wystarczająco dużo tlenu, aby utrzymać zdrowie drzewa, chce żyć i oddychać tak jak ludzie, aby znaleźć drogę na powierzchnię. W wielu przypadkach drzewa, których korzenie są odsłonięte od podłoża, cierpią, aby oddychać i robią to, co do nich należy.

Nie tnij korzeni!

Nie wycinaj odsłoniętych korzeni drzew, bez względu na to, jak bardzo są one kuszące. Wycinanie ich może stanowić łatwy punkt wejścia dla chorób i szkodliwych owadów. Może również negatywnie wpłynąć na równowagę drzewa, co zwiększa prawdopodobieństwo jego przewrócenia się w czasie straszliwej burzy. Wreszcie cięcie korzeni może zabić mnóstwo malutkich "podajników", które pozwalają drzewu wchłaniać wodę i witaminy. Może to doprowadzić do obumarcia w pokrywie lub do obumarcia całego drzewa.  

Dodanie warstwy wierzchniej gleby 

Dodawanie wierzchniej warstwy gleby na korzenie drzew również łagodzi niektóre problemy. Jeśli dodasz niewłaściwą glebę lub pokryjesz drzewo nadmierną ilością gleby, drzewo nie będzie miało wystarczającej ilości wody do życia z odpowiednim nawodnieniem. Ponadto korzenie mogą rozwijać się przez wprowadzoną wcześniej glebę.

Krótko mówiąc, nie rozwiązuje to problemu przez długi okres czasu, może być to rozwiązanie tymczasowe, jednak jeśli chcesz to zrobić, aby pomóc w radzeniu sobie z korzeniami powierzchniowymi, wymieszać równe składniki wierzchniej warstwy gleby i kompostu. Następnie dodać 2-3 cale gleby w poprzek podstawy drzewa. Nigdy nie dodawaj więcej niż 4 cale gleby w pobliżu pod drzewem! W przeciwnym razie zagrożenie udusi drzewo.

Dodaj trawę

Dodawanie trawy jest wykonalne, ale można natknąć się na problemy na drodze. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego trawa lub roślinność pod waszym drzewem tak szybko obumiera lub dość szybko żółknieje? Jest to spowodowane tym, że zacieniona pokrywa drzewa blokuje różne rodzaje trawy przed dostępem wystarczającej ilości światła dziennego. Ponadto korzenie drzew pobierają większość wody z gleby dla siebie. Inaczej może być również w przypadku trawy, która zakorzenia się pod korzeniami.

Zamiast trawy można posadzić pod drzewem odporną na suszę okrywę ziemną. Może to zaoszczędzić Ci kłopotu z koszeniem na tym obszarze, a tym samym naśladować naturę i pamiętać, że mech jest uważany za jeden z najlepszych rodzajów okrywy roślinnej!

Dodaj torf

Tak, w rzeczywistości ściółka jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z odsłoniętymi korzeniami drzew. Kiedy dodasz 2-3 cale organicznej ściółki, otrzymasz podwójne błogosławieństwo. Zaleca się pójście tą drogą, aby umieścić w niej wióry drzewne. Pomoże to utrzymać korzenie w chłodzie i wilgoci, umożliwiając im oddychanie. Nie odkładaj więcej niż 4 cale i nie układaj ściółki na pniu. Oprócz nawilżania i ochrony korzeni, nada to krajobrazowi czysty wygląd.

Unikać sadzenia drzew z płytkimi systemami korzeniowymi

Jeśli masz zwartą lub gliniastą glebę, twoje drzewo prawie na pewno będzie miało jakieś powierzchniowe korzenie. Niektóre drzewa są jednak w naturalny sposób bardziej skłonne do ich posiadania niż inne. Należy trzymać się z dala od znanych korzeni powierzchniowych, takich jak osiki, buki, brzozy rzeczne, klony, dęby sosnowe, świerki, sweetgumy i wierzby. Drzewa te mają z natury bardziej płytkie korzenie i są znacznie bardziej prawdopodobne, że będą stanowić problem dla krajobrazu. 

Sadzenie drzew z głębszym systemem korzeniowym

Niektóre drzewa mają głębsze systemy korzeniowe. Drzewa te przyczynią się do znacznie lepszego kształtowania krajobrazu i znacznie zmniejszą ryzyko odsłonięcia korzeni. Według Hunker.com są to zalecane drzewa z głębokim systemem korzeniowym: Biały dąb, hikora, czarna guma, sasafra, sweetgum, pagoda japońska, orzech maślany, a niektóre sosny wyrastają z głębokich korzeni. W pierwszych latach życia drzewa te wykazują wyjątkowo mały wzrost wierzchołkowy, ponieważ cała ich energia jest skoncentrowana na tworzeniu głębokiego i zróżnicowanego systemu korzeniowego.

Weź pod uwagę mniejsze drzewo

Drzewa, które dojrzewają poniżej 30 stóp wysokości, zazwyczaj nie mają korzeni, które rosną na tyle masywnie, że można by je przeznaczyć do najważniejszych celów. Jeśli rozmiar nie zawsze jest dla Ciebie tak ważny, pamiętaj o takich odmianach jak wiśnie, psie drzewa, magnolie, mimozy, klony japońskie, czerwone budy i bzy, to tylko kilka z nich. 

Nie sadzaj swojego drzewa zbyt głęboko

Posadzenie drzewa głęboko w ziemi może, ale nie musi, uratować cię przed odsłoniętymi korzeniami ziemi.  Ludzie tak myślą, ale wręcz przeciwnie, zaleca się sadzenie brył korzeniowych drzew zaledwie kilka centymetrów pod ziemią, ale upewnij się, że bryła korzeniowa nie jest odsłonięta, w przeciwnym razie może wyschnąć i być bardziej narażona na uszkodzenie przez oblodzenie.

Dajcie drzewom miejsce do wzrostu

Daj swojemu drzewu miejsce, jeśli w pobliżu znajduje się chodnik. Duże, rosnące drzewa muszą być posadzone w odległości co najmniej sześciu stóp od utwardzonej nawierzchni. Jeśli musisz posadzić drzewa między chodnikiem a drogą, upewnij się, że miejsce do sadzenia ma co najmniej 8 stóp szerokości. Pamiętaj, że niektóre miasta i miasteczka mają przepisy z konkretnymi wytycznymi dotyczącymi sadzenia drzew, upewnij się również, czy masz u nich kontrolę HOA dotyczącą zasad wspólnoty w zakresie sadzenia drzew.