Najnowsze wiadomości

18 lipca 2024 21:26

Czym są łańcuchy napędowe?Łańcuchy napędowe służą do przenoszenia momentu obrotowego w mechanizmach i maszynach. Napędy łańcuchowe są używane w temperaturach do 300 stopni Celsjusza i prędkości do 40 metrów na sekundę. Są również używane przy stosowaniu stali żaroodpornych do 800 stopni Celsjusza.

Łańcuchy napędowe dzielą się na następujące kategorie:

• Łańcuchy napędowe tulei i rolek służą do mechanicznego przenoszenia mocy różnych mechanizmów i maszyn.

• Rolkowe łańcuchy napędowe (łańcuchy olejowe) o zwiększonej wytrzymałości i dokładności są stosowane w przenoszeniu mocy ciężkich maszyn i urządzeń wiertniczych.

• Rolkowe łańcuchy napędowe z zakrzywionymi płytkami - stosowane w obciążonych napędach w ciężkich warunkach pracy.

• Łańcuchy o długich ogniwach napędu rolkowego stosowane są w przekładniach charakteryzujących się dużym rozstawem osi.

• Rolkowe łańcuchy napędowe do samochodów, motocykli i rowerów.

• Specjalne łańcuchy napędowe - łączą wszystkie typy łańcuchów napędowych, ale różnią się specjalnie zaprojektowaną konstrukcją.

• Łańcuchy napędowe ze stali nierdzewnej - używane w trudnych warunkach

• Motocyklowe łańcuchy

• Zębate łańcuchy napędowe - używane przy dużych prędkościach do przenoszenia dużych sił.

Łańcuchy napędowe, które są używane w przemyśle maszynowym, można sklasyfikować ze względu na rodzaj pracy, jaką mają do wykonania. Mogą to być łańcuchy trakcyjne lub standardowe łańcuchy napędowe, których cena zależy od parametrów. Te ostatnie z kolei można podzielić na łańcuchy tulejkowe i rolkowe. Ta kategoria łańcuchów charakteryzuje się redukcją obciążeń dynamicznych dzięki zastosowaniu małego skoku. Ponadto ich czopy są bardzo odporne na zużycie, co gwarantuje trwałość łańcuchów rolkowych. Łańcuchy Busha nazywane są łańcuchami, których ogniwa składają się z dwóch płytek. Zewnętrzne ogniwa łańcucha są dociskane do sworzni, podczas gdy wewnętrzne ogniwa dwurzędowego łańcucha tulei są osadzone na tulejach. Z kolei tuleje nakładane są na współpracujące rolki, w wyniku czego powstaje układ zawiasów. W przypadku dwurzędowych łańcuchów tulejowych ogniwa wewnętrzne i zewnętrzne są naprzemiennie, co decyduje o skuteczności ich zastosowania.

Główną różnicą między napędzającymi łańcuchami rolkowymi a typem tulei, jest użycie rolek, które obracają się na tulejach. W takim przypadku rolki w trakcie pracy wpadną w zagłębienia znajdujące się na zębatkach łańcucha rolek napędowych między poszczególnymi zębami, co zapewnia niezbędną przyczepność. Dzięki takiej konstrukcji tarcie ślizgowe zastępuje tarcie toczne, występujące między kołem zębatym a łańcuchem jednorzędowych łańcuchów napędowych rolek. To z kolei zmniejsza zużycie zębów koła łańcuchowego. Płytki w trakcie pracy tworzą kontur w postaci liczby 8. Jednocześnie płytki jednorzędowego łańcucha rolkowego napędowego znajdują się blisko ciał o równoważnej wytrzymałości na rozciąganie.

Łańcuchy PX są używane pod obciążeniami dynamicznymi, w tym częstymi nawrotami, wstrząsami itp. Łańcuchy trakcyjne, których cena zależy od ich różnorodności, to grupa obejmująca łańcuchy składane, płytowe i okrągłe. Łańcuchy napędowe tego typu można kupić zarówno w wersji standardowej, jak i dużej.

Szukasz łańcuchów rolkowych? Sprawdź ofertę na https://www.janus.com.pl/produkty/lancuchy/napedowe-rolkowe/