Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 0:35

Jak samodzielnie przycinać gałęzie drzewWiększość z nas może śmiało zapewnić naszym drzewom opiekę, której potrzebują, aby pozostać zdrowymi. Woda, mulcz, nawóz - nie ma problemu.

Ale przycinanie drzew na własną rękę? To może czuć się jak niezbadane terytorium. Duże prace związane z przycinaniem należy koniecznie pozostawić profesjonalistom, ale przycinanie małych gałęzi i drzew jest doskonale opanowane. Tak, można nauczyć się samodzielnie przycinać małe drzewka!

Jeśli jesteś na bieżąco z tym zadaniem, czytaj dalej, aby zapoznać się z poradnikiem dotyczącym przycinania małych gałęzi i małych drzew.

KIEDY PRZYCINANIE DRZEW DIY JEST W PORZĄDKU, A KIEDY NIE JEST

Chcesz przyciąć małe drzewko z lekkimi gałęziami i baldachimem na wysokości oczu? Idź po niego! Nie należy jednak próbować przycinać drzewa, jeśli trzeba wspiąć się po drabinie, aby dotrzeć do gałęzi, jeśli znajduje się ono w pobliżu linii zasilającej lub jeśli ma duże gałęzie, które są zbyt ciężkie, aby je obsłużyć.

JAK SAMEMU PRZYCINAĆ MAŁE GAŁĘZIE DRZEWA

Zacznijmy od kroków do przycięcia tylko jednej gałęzi, a następnie przejdźmy do przycinania małego drzewa. Do przycięcia gałęzi:

 • Upewnij się, że narzędzie do przycinania jest ostre i czyste.
 • Zapoznaj się z częściami gałęzi i drzewa. Szybka lekcja śpiewu: kołnierz do gałęzi to powiększony obszar pod gałęzią, który łączy gałąź z drzewem. Na niektórych gatunkach drzew łatwo jest dostrzec, a na innych nie. Grzbiet kory gałęzi to obszar między gałęzią a pniem, który jest wzniesiony nieco wyżej niż gałąź. Jeśli myślisz o gałęzi jako o ramieniu, grzbiet z kory to ramię, a kołnierz to pacha.
 • Oczy w miejscu, które przeciniesz. Celem jest nacięcie nieco poza obrożę gałęzi, na tyle daleko, aby nie przeciąć samej obroży, ale na tyle blisko, aby nie pozostawić zarostu.
 • W przypadku chudej gałęzi, powiedzmy o średnicy mniejszej niż 1 cal, należy znaleźć słodkie miejsce nieco poza kołnierzem z gałęzi, a następnie przeciąć gałąź pod kątem 45-60 stopni w stosunku do kalenicy kory.
 • W przypadku grubszej gałęzi należy zastosować zasadę trzech cięć: około 10-15 cali w górę od kołnierza, przeciąć gałąź w połowie jej dna. Następnie przesunąć gałąź o kilka centymetrów w górę za tym nacięciem i przeciąć w górnej części gałęzi, pozwalając jej upaść. Na koniec, wykonaj ostatnie cięcie tuż za kołnierzem rozgałęzienia.

JAK PRZYCIĄĆ MAŁE DRZEWKO

Kiedy przycinasz małe drzewo, proces usuwania gałęzi pozostaje taki sam, ale wchodzą w grę inne czynniki.

 • Zrób plan dla gałęzi, które będziesz przycinał i tych, które będziesz trzymał. Jeśli wyobrażasz sobie swoje gałęzie jako wskazówki na zegarze, powinieneś trzymać gałęzie, które rosną pod kątem 2 lub 10 stopni od pnia i przycinać gałęzie, które rosną pod krzywym kątem. Spróbuj też usunąć gałęzie, które rosną w poprzek wnętrza drzewa od jednej strony do drugiej.
 • Zaplanuj, ile trzeba ciąć. Zalecane jest, aby nie usuwać jednocześnie więcej niż 25% korony drzewa.
  Wyczyśćcie bałagan. Odciąć wzrost pochodzący z korzeni lub podstawy pnia. Wycinać martwe gałęzie i gałązki. Wyciąć kiełki wodne - są to słabe, żylaste gałęzie, które zwykle rosną w kępach i siedzą idealnie pionowo na gałęziach drzewa.
 • Jeśli masz młodsze drzewo, wyciąć gałęzie, które konkurują z główną gałęzią.
 • Ostatnią gałązkę należy przyciąć za pomocą powyższych kroków.

JAK PRZYCINANIE DRZEWA DIY MOŻE PÓJŚĆ ŹLE I ZABIĆ DRZEWO

Jedno nieprawidłowe cięcie nie zabije od razu drzewa, ale nieprawidłowe lub zbyt częste cięcie może.
Jeśli drzewo wielokrotnie straci za dużo baldachimu w tym samym czasie, może stać się słabe lub nawet umrzeć z powodu stresu. Dlatego nie należy jednocześnie przycinać więcej niż 25% korony drzewa.

Przycinanie kołnierza gałęzi również może być paskudnym błędem. Utrzymanie obroży w stanie nienaruszonym pomaga zapewnić prawidłowe uszczelnienie rany po jej przycięciu, ale jeśli jest ranna, rana może zostać zainfekowana przez grzyby rozkładające się, które mogą się dalej rozprzestrzeniać w obrębie drzewa.

Wreszcie, obcięcie wierzchołka drzewa może być śmiertelnym błędem

DLACZEGO POWINIENEŚ UNIKAĆ PRÓB PRZYCINANIA DUŻEGO DRZEWA

Być może zauważyłeś, że motywem przewodnim jest tu przycinanie małych gałęzi i drzew. Jest ku temu powód!

Próba ścinania ciężkich gałęzi lub wysokiego drzewa nie jest zalecana. Wspinanie się po drabinie z narzędziami do przycinania w ręku może być bardzo niebezpieczne. Może dojść do utraty łożysk i zranienia lub, co gorsza, drabina może się przewrócić. To samo dotyczy przycinania ciężkich gałęzi drzew. Jeśli nie masz na nich dobrego uchwytu, duże gałęzie mogą spaść i zranić ciebie, twój dom lub część twojego majątku. Ponadto większe prace związane z przycinaniem mogą wymagać użycia pilarki łańcuchowej lub innego narzędzia elektrycznego, co wymaga ogromnej krzywej uczenia się i dodatkowej ostrożności.

W związku z tym nie należy nigdy samodzielnie przycinać wysokiego drzewa.