Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 21:36

Czy usuwanie pniaka z drzewa jest konieczne, czy też lepiej jest szlifować pniak?Po ciężkim podniesieniu drzewa kawałek po kawałku, pozostaje solidny pniak, który kiedyś zakotwiczył drzewo na miejscu.

Pniak ten niesie ze sobą wiele pytań o to, co należy zrobić dalej. Czy należy pozostawić go na podwórku w stanie nienaruszonym, czy usunąć go za jednym zamachem wraz z resztą drzewa? A co ze szlifowaniem pniaka, jak to działa?

Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o to, dlaczego i jak usunąć pniak.

POWODY, DLA KTÓRYCH NALEŻY USUWAĆ PNIAKI LUB ZOSTAWIAĆ JE W ZIEMI

"Stary pniak może na początku nie sprawiać problemów, ale im dłużej pozwolisz mu zostać, tym bardziej może stać się uciążliwy", mówi Brian. "Stare pniaki mogą przeszkadzać w koszeniu trawnika lub stanowić zagrożenie dla ciebie i twojej rodziny. Poza tym, utrudniają posadzenie nowego drzewa, kiedy jest się gotowym."

CZY MOŻNA ZOSTAWIĆ PNIAK W ZIEMI? CZY PNIAKI DRZEW PRZYCIĄGAJĄ TERMITY?

Krótko po ich oddzieleniu od drzewa, które kiedyś stało na Twoim podwórku, pniaki zaczynają bardzo powolny proces rozkładu. I tak, z czasem gnijący pniak staje się centrum szkodników, takich jak termity czy mrówki stolarskie.

Tak więc, choć można zdecydować się na opuszczenie pnia i pozwolić mu zgnić, to jednak pojawiające się w tym procesie zarazki mogą rozprzestrzenić się na inne rośliny i drzewa na podwórku, a nawet zaatakować dom. Usuwanie pniaka lub mielenie go w dół jest najlepszym sposobem na uniknięcie tych problemów ze szkodnikami.

DLACZEGO INACZEJ MAM USUWAĆ PNIAK?

Przerażające kryteria nie są jedynym argumentem przemawiającym za usunięciem pniaka. Powinieneś również rozważyć usunięcie pniaka, ponieważ:

  • Pniak rozkładający się nie jest taki ładny. Może on zrzucić cały wygląd twojego podwórka, a nawet wpłynąć na wartość twojej nieruchomości.
  • Jak powiedział nam Brian, miejsce, w którym znajduje się pniak jest poza zasięgiem podczas koszenia trawnika, a pniak lub korzenie mogą uszkodzić kosiarkę, jeśli przypadkowo się je przewrócisz.
  • Sadzenie nowych drzew w pobliżu nie jest możliwe tak długo, jak długo pniak i daleko sięgające korzenie są na drodze.

CZY LEPIEJ JEST SZLIFOWAĆ PNIAK, CZY GO USUNĄĆ?

Szlifowanie pniaków i usuwanie pniaków ma swoje wady i zalety. Wybór najlepszej dla Ciebie trasy zależy głównie od tego, jakie masz plany na przyszłość dotyczące Twojego krajobrazu.

Proces usuwania pniaków jest tym bardziej inwazyjny. Polega on na zerwaniu nieporęcznego pniaka, a następnie wykopaniu wszystkich rozległych korzeni drzewa. Jak można sobie wyobrazić, potrzeba dużo czasu, smaru łokciowego i potężnych narzędzi, aby wykonać tę pracę. W górę? Po usunięciu pniaka pozostaje czysty łupek, który można wykorzystać do nowych pomysłów na krajobraz. To, co nie jest tak wspaniałe, to fakt, że usuwanie pniaków pozostawia po sobie duży otwór, który może stać się oczkiem w głowie, dopóki nie zostanie wypełniony.

Szlifowanie pniaków jest znacznie mniej intensywne. W tym przypadku trzpieniarze używają maszyny do całkowitego rozdrobnienia pniaka na małe zrębki. Szlifowanie jest o wiele bardziej efektywne niż usuwanie pniaków, jednak pozostawia korzenie drzewa za sobą. Jeśli pniak jest duży, wyprodukowana kupa zrębków może być również dość duża, ale zrębki mogą być wykorzystane jako ściółka dla innych roślin w krajobrazie.

CO DZIEJE SIĘ Z KORZENIAMI PO ROZDROBNIENIU?

Podczas gdy mielenie pnia zajmuje się widocznymi resztkami drzewa, korzenie starego drzewa są nadal rozłożone pod ziemią, czasami 4, 8 lub 12 stóp poza miejscem, gdzie stał pniak. Po zmieleniu korzenie te w naturalny sposób rozkładają się, ale jest to proces długotrwały. Pełne rozpadnięcie się korzeni może potrwać ponad 10 lat.

Jeśli nie jesteś pewien, czy usuwanie lub szlifowanie pniaków jest dla Ciebie najlepsze, profesjonalny trzpień może pomóc.