Najnowsze wiadomości

22 kwietnia 2024 23:56

Kupujesz nowy wózek narzędziowy? Oto co musisz wiedziećPodstawowa anatomia i terminologia kółek

Poniżej znajduje się lista popularnych terminów używanych przy powoływaniu się na kółka.

 • Durometer - Przemysłowa skala do pomiaru twardości koła. Im wyższa liczba tym twardsze koło.
 • Rollability - łatwość rozpoczęcia i utrzymania ruchu tocznego. Na walcowość skrzyni narzędziowej będzie miało wpływ wiele czynników, takich jak: durometr do kół, warunki podłoża, jakość łożysk w kole i waga skrzyni narzędziowej.
 • Maksymalna nośność - maksymalne obciążenie, jakie może utrzymać kółko.
 • Wysokość całkowita - pionowa odległość od podłogi do górnej części górnej płyty lub w przypadku szafki rolkowej do dolnej części skrzynki z narzędziami.
 • Płyta górna - połączona z widelcem, płyta łączy się ze skrzynką z narzędziami i posiada otwory na śruby, przez które zostaną wkręcone śruby mocujące. Większa płyta górna może pozytywnie wpłynąć na ogólną stabilność skrzynki z narzędziami.
 • Szerokość bieżnika - szerokość koła jezdnego.
 • Średnica koła - odległość koła mierzona w pionie od jednej strony bieżnika do drugiej.
 • Hamulec boczny - blokada dźwigni znajdująca się z boku kółka, która zapobiega jego toczeniu się. Zazwyczaj wymaga włączenia blokady nożnej.
 • Top Brake - blokada podobna do klapy znajdującej się na górnym kole, która zapobiega toczeniu się i obracaniu kółek. Zazwyczaj wymaga włączenia blokady nożnej i jest często określany jako 360°, łatwiejszy do włączenia niż hamulec boczny.

Zrozumienie środowiska pracy
Wiele z poniższych cech, korzyści i rozważań musi być indywidualnie ocenionych i ustalonych w oparciu o konkretne środowisko i warunki pracy.

Częstotliwość przemieszczania się

- Jeśli szafa rolkowa nie będzie się często poruszać lub kiedykolwiek najważniejszą cechą będzie prawdopodobnie twardość kół. W tym przypadku im twardsza, tym lepiej.
- Jeśli skrzynka z narzędziami nie będzie przesuwana, należy unikać kółek z miękkimi kołami. Zestawy kołowe z kołami miękkimi, które nie są regularnie toczone, mogą "wgnieść się", tworząc płaską oponę lub płaskie dno, które uniemożliwi w przyszłości toczenie.

Powierzchnia podłogi toczy się w poprzek

- Jeśli szafka ma być przeniesiona, ważne jest, aby znać warunki powierzchni.

Gładkie, polerowane podłogi, takie jak te znajdujące się w szpitalach, idealnie nadają się do miękkich kół pneumatycznych lub gumowych. Kółka na miękkich kółkach będą bez wysiłku ślizgać się po gładkich powierzchniach, przy minimalnym hałasie, marszczeniu się podłogi i wymaganym wysiłku.

Nierówne, chemicznie zabrudzone i brudne podłogi, takie jak te występujące w środowisku przemysłowym, idealnie nadają się do twardych poliuretanowych lub fenolowych kółek. Twarde kółka są odporne na działanie rozpuszczalników chemicznych, łatwiej przetaczają się po przeszkodach i są bardziej odporne na zanieczyszczenia podłoża, takie jak wióry i wypełnienia.

Pojemność wagowa

- Kółka, podobnie jak prowadnice do szuflad, są oznaczone wagowo. Im większa jest podana pojemność, tym większe jest obciążenie, które kółka mogą utrzymać i przemieszczać się. Nie ma sensu kupować zestawu narzędziowego do dużych obciążeń, który może pomieścić setki lub tysiące funtów, jeśli kółka nie mieszczą się w limicie obciążenia.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma "idealnego kółka" dla wszystkich środowisk pracy.

Im delikatniejsze kółko, tym gładsze i cichsze będzie się toczyć. Niestety, im bardziej miękkie jest kółko, tym łatwiej ulega ono uszkodzeniu w trudnych warunkach pracy i tym mniejsza jest jego maksymalna masa.

Dlatego też, prowadząc badania nad kolejnym zestawem narzędzi, postaraj się jak najlepiej odpowiedzieć na te pytania: 

 • Na jakiej powierzchni podłogi będziesz kładł i przesuwał swoją szafkę na kółkach?
 • Jak często będziesz przesuwać szafkę na kółkach?
 • Jaki ciężar będzie miała Twoja skrzynka na narzędzia?
 • Jaka szerokość skrzynki z narzędziami będzie Ci potrzebna? Generalnie wystarczą 4 kółka, jednak na skrzynkach szerszych niż 42" 6 kółek jest bardzo zalecana dla łatwiejszego toczenia i rozkładania większego obciążenia.

Ostatecznie, zestawy kołowe są najłatwiejsze do modernizacji wszystkich elementów skrzynki na narzędzia.

Jeśli z czasem poczujesz, że standardowe kółka nie spełniają Twoich potrzeb, zawsze możesz je wymienić na wersje z rynku wtórnego, które będą.

Mechanizm blokady skrzynki narzędziowej
Ostatnim elementem, który zbadamy, jest mechanizm blokujący. Podczas gdy blokowanie skrzynki z narzędziami wydaje się być oczywistą funkcją, w rzeczywistości może mieć dramatyczny wpływ na bezpieczeństwo pracy.

Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i kierownictwa jak nigdy dotąd, nie jest zaskakujące, że we współczesnych nowoczesnych skrzyniach narzędziowych znajdują się zaawansowane innowacje w zakresie bezpieczeństwa.

Poniżej znajdują się przykłady dwóch takich technologii:

System otwierania jednej szuflady

Skrzynki narzędziowe wyposażone w jeden system otwierania szuflad uniemożliwiają użytkownikom otwieranie więcej niż jednej szuflady w danym momencie.

Poprzez umożliwienie otwarcia maksymalnie jednej szuflady użytkownicy nie mogą tworzyć ograniczeń przepływu pracy pracowników i ważnych przypadkowych przewróceń.

Zbyt duża część ciężaru skrzynek narzędziowych jest przesuwana poza środek ciężkości. Zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy zbyt wiele mocno wypełnionych szuflad jest otwieranych jednocześnie w całości lub częściowo.

System bezpiecznego otwierania zatrzasków

Skrzynki narzędziowe wyposażone w zatrzask bezpieczeństwa są wyposażone w ukryty zatrzask umieszczony pod uchwytem szuflady.

Aby aktywować lub dezaktywować zamek, użytkownik musi odchylić uchwyt szuflady do góry lub zwolnić dźwignię. Wymagany ruch podnoszenia lub naciskania zapobiega przypadkowemu otwarciu już zamkniętych szuflad.

Funkcja ta jest niezbędna dla użytkowników, którzy w ciągu dnia często przemieszczają swoje skrzynki z narzędziami. Użytkownicy zazwyczaj zamykają szuflady, ale często zapominają zablokować swoje skrzynki z narzędziami przed ich przeniesieniem.

Systemy zatrzasków bezpieczeństwa zapobiegają nieoczekiwanemu otwarciu wielu odblokowanych szuflad podczas jazdy. Gdy mocno obciążona skrzynka narzędziowa zacznie się przewracać, nie ma możliwości jej zatrzymania. Przechylona, mocno obciążona skrzynka z narzędziami może prowadzić do poważnych obrażeń ciała.

Kolejną ważną funkcją mechanizmu blokującego jest odstraszanie od kradzieży.

Chociaż żaden zamek nie jest całkowicie bezpieczny przed złodziejami, niektóre zamki są bardziej odstraszające niż inne. Przykładami takich zamków są zamki wymagające kart dostępu, identyfikatorów odcisków palców i wielocyfrowych haseł z klawiatury.

Niestety, ze względu na koszty, najczęstszymi zamkami widzianymi dzisiaj są systemy typu tumbler i tubular style.

Przed zakupem jakiejkolwiek skrzynki z narzędziami należy zapytać producenta o dostępność zapasowych kluczy w przyszłości (zaufaj nam, że w pewnym momencie zgubią się) oraz o liczbę dostępnych kombinacji zamków. Im większa liczba kombinacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że współpracownicy będą mieli klucz zdolny do otwarcia Twojej skrzynki z narzędziami.

Rozważania końcowe
Decydując się na model skrzyni narzędziowej, należy wziąć pod uwagę dodatkowe akcesoria, takie jak wkładki do szuflad, osłony szuflad, osłony ochronne i maty górne.

Kolor, wykończenie i wzornictwo są kwestią osobistych preferencji i nieprawdopodobnie w znacznym stopniu przyczyniają się do ogólnej satysfakcji z zakupu.

Wybierz kolor, który sprawi, że Twoja komoda będzie pasować do otaczającego miejsca pracy i upewnij się, że szuflady są ułożone w sposób, który odzwierciedla Twoje potrzeby i nawyki zawodowe.

Wreszcie, możliwość serwisowania skrzynki narzędziowej i zakupu części zamiennych powinna ważyć się w wyborze. Znane marki narzędzi będą mogły w razie potrzeby serwisować Państwa produkt na miejscu i dostarczać części zamienne przez wiele lat.