Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 0:01

Przemyślenie skrzynki z narzędziamiMożemy otrzymać prowizję, gdy użytkownik korzysta z naszych linków partnerskich. Nie ma to jednak wpływu na nasze zalecenia.

Jeśli chodzi o większość rzeczy w pracy w drewnie, jestem łatwym facetem.

Ale nie ze skrzyniami z narzędziami.

Nic mi nie jest, jeśli robisz swoje przesuwne jaskółcze ogony za pomocą routera. Jestem po prostu Jim Dandy, jeśli szlifowanie, drapanie lub wyrównywanie gotowych powierzchni - wszyscy kończymy w tym samym miejscu (z różną ilością gruzu w nozdrzach). Możesz ciąć czopy za pomocą jiga czopowego, stosu dado lub multiroutera. Nie usłyszysz jak narzekam.

Ale jestem nieugięty co do wyższości skrzynek z narzędziami.

Pracuję z tradycyjną skrzynią narzędzi od 1997 roku i zrobiłem wszystko, co mogłem, aby się jej oprzeć. Zanim zbudowałem moją pierwszą skrzynię, zbudowałem stojak ścienny. Następnie zbudowałem szafkę ścienną na podstawie starego projektu Stanleya. Ani stojak, ani szafka nie były tak pojemne ani wygodne jak prosta skrzynka na narzędzia, którą zbudowałem na podstawie XVIII-wiecznego projektu.

Wtedy nie spodziewałem się, że skrzynia będzie odpowiedzią na moje modlitwy. To było pudełko do przechowywania rzeczy - nic więcej. Ale po latach kopania rzeczy i sięgania do niej po narzędzia, których potrzebowałem, zacząłem rozumieć rzeczy o skrzyniach z narzędziami, które nie są łatwe do wyjaśnienia słowami.

Ich projekt wykracza poza racjonalne myślenie. Są jak arka, która niesie ze sobą coś więcej, niż pary parzystokopytnych każdego żywego zwierzęcia. Niosą w sobie zdolność do kształtowania otaczającego nas środowiska - do zmiany przyszłości.

Po zbudowaniu mojej pierwszej skrzyni próbowałem zaprzeczyć jej wyższości. Zbudowałem kilka stojaków ściennych. Potem zrobiłem piękną szafę na narzędzia. I zrobiłem jeszcze więcej regałów w oknie nad moim stołem warsztatowym. Ale moja stara skrzynka z narzędziami zawsze znajdowała się po prawej stronie mojej lewej ręki. Trzymała ona wszystko (a potem niektóre). Chroniła każde narzędzie przed kurzem. Nigdy nie wyciągnąłem narzędzia ze skrzynki i nie znalazłem w nim żadnych plam rdzy. To wielka sprawa. Miałem zniszczone narzędzia, które zostały wytarte i przechowywane w specjalnych "skarpetkach samolotowych". Ale narzędzia w mojej klatce piersiowej zawsze były czyste.

Dlaczego? W końcu, kogo naprawdę obchodzi dlaczego? Narzędzia zostają czyste. Szczerze i naprawdę. Chcę wiedzieć dlaczego, ale w końcu jestem wdzięczna, że są tak samo nieskazitelne jak w dniu ich powstania, mimo że mają 12 lat (lub więcej).

W grudniowym wydaniu Popularnego Magazynu Obróbki Drewna z 2011 roku mam artykuł o tym, jak zaprojektować dobrą skrzynię narzędziową. Jest to dobry artykuł, ale nie porusza kwestii fundamentalnych i szalonych zalet skrzynek narzędziowych - że są one ostatecznym skarbcem dla obiektów, które pozwalają zbudować wszystko.

Nie spodziewam się, że uda mi się przekonać szafki narzędziowe czy regały ścienne, że powinni zbudować skrzynię narzędziową. Dokonali już swojego wyboru i mogą pisać własne artykuły lub wpisy na blogu. Ale ja? Mam wiele długich lat zainwestowanych w próbę wymazania z pamięci idei, że skrzynie z narzędziami są nieistotne dla 21-wiecznego stolarza. Ja nie mogę. Więc nie zrobię tego.