Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 20:22

Jak wybrać najlepszy pneumatyczny klucz dynamometryczny do produkcji wysokiej jakościW konfrontacji z łącznikiem, który po prostu nie chce się obrócić, większość z nas sięga po klucz udarowy. Jednakże, o ile klucze udarowe są zdolne do przenoszenia wysokich momentów obrotowych, o tyle brakuje im precyzji. Podczas luzowania zakleszczonej śruby nie ma to większego znaczenia. Jednak nieprzewidywalny moment obrotowy klucza udarowego może spowodować, że śruba będzie zbyt luźna lub zbyt mocno dokręcona. W związku z tym, w niektórych zastosowaniach klucze udarowe nie nadają się do dokręcania, a mieszanie kluczy udarowych z pneumatycznymi kluczami dynamometrycznymi może prowadzić do utraty wielu materiałów i godzin pracy każdego dnia.

Mechanizm, który napędza pneumatyczne klucze dynamometryczne, jest znacznie inny niż w przypadku pistoletów udarowych. Wewnątrz pistoletu udarowego, wewnętrzny młotek uwalnia zgromadzoną siłę podczas uderzenia w wałek napędowy. Najlepszym pneumatycznym kluczem dynamometrycznym do produkcji i montażu jest taki, który utrzymuje wał napędowy w ciągłym ruchu, pozwalając na precyzyjną kontrolę mocy momentu obrotowego.

Rodzaje Pneumatycznych Narzędzi Momentowych

Pneumatyczne narzędzia dynamometryczne można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich ma stosunkowo niski moment obrotowy i nadaje się do lekkich przegubów i zespołów. Nie są to technicznie pneumatyczne klucze dynamometryczne i są lepiej określanymi "pneumatycznymi wkrętakami dynamometrycznymi". Wkrętaki z napędem pneumatycznym utrzymują wał napędowy przez cały czas włączony. Po osiągnięciu określonej granicy momentu obrotowego sprzęgło wyłącza zasilanie, aby zapobiec nadmiernemu momentowi obrotowemu. W środowisku produkcyjnym, w którym każdy produkt musi być dokręcony dokładnie według specyfikacji, wkrętarki pneumatyczne sprawdzają się przynajmniej w lekkim montażu, gdzie wartości momentu obrotowego są stosunkowo niskie i mierzone w funtach calowych (lbf.in) w przeciwieństwie do stóp (lbf.ft).

Ciężkie warunki produkcyjne wymagają podobnej wydajności przy dużych prędkościach obrotowych, ale wymagają wyższych wartości momentu obrotowego. W tych środowiskach najlepszym pneumatycznym kluczem dynamometrycznym do danego zadania jest w rzeczywistości narzędzie impulsowe. Podobnie jak wkrętarki pneumatyczne, zapewniają one stałą kontrolę momentu obrotowego poprzez mechanizm przekładniowy. Są one jednak w stanie zapewnić znacznie wyższy poziom momentu obrotowego niż w przypadku wkrętarki pneumatycznej, wynoszący w przybliżeniu maksymalnie 95 lbf.ft. Jest to wystarczająca siła, aby spowodować uraz pracownika w wyniku reakcji wyłączenia wysokiego momentu obrotowego, gdyby nie unikalny mechanizm, który pomógł nadać narzędziom impulsowym ich nazwę.

Wewnątrz narzędzi impulsowych znajduje się mechanizm hydrauliczny pomiędzy wałem napędowym a silnikiem pneumatycznym. Mechanizm ten pozwala na swobodne obracanie się wału napędowego narzędzia, gdy element złączny jest poluzowany. Gdy element złączny staje się ciasny, ciśnienie hydrauliczne w mechanizmie wzrasta, aż do momentu, gdy zadziała na wewnętrzne kowadełko, powodując wywieranie siły. Wysiłek ten zmniejsza ciśnienie hydrauliczne w mechanizmie, ale natychmiast zaczyna budować się ponownie. Jest to działanie pulsujące, które nadaje narzędziom pulsującym ich nazwę.

Impuls jest podobny do działania klucza udarowego, ponieważ izoluje użytkownika od odrzutu z powodu wysokich wartości momentu obrotowego. Różnica polega na tym, że wałek napędowy jest włączony przez cały czas, co pozwala na dokładną kontrolę momentu obrotowego. Narzędzia impulsowe są dostępne zarówno z automatycznym wyłączaniem po osiągnięciu określonych wartości momentu obrotowego, jak i bez wyłączania, co pozwala operatorowi na lepszą kontrolę zamocowania. Najlepszym pneumatycznym kluczem dynamometrycznym do produkcji będzie albo jedno z tych narzędzi impulsowych albo wkrętak pneumatyczny o formie i funkcjach dostosowanych do Państwa potrzeb w zakresie mocowania.

Najlepsze Pneumatyczne klucze dynamometryczne do produkcji

Wkrętaki pneumatyczne i pneumatyczne narzędzia impulsowe spełniają różne zadania. Które z nich jest najlepsze, zależy od rodzaju montowanych produktów. Wkrętarki pneumatyczne i narzędzia impulsowe in-line montują silnik pneumatyczny, wał napędowy, skrzynię biegów i sterownik w linii prostej. Mają one kształt cylindra, z przyłączem linii powietrza na jednym końcu i śrubokrętem mocującym na drugim z boczną dźwignią, która włącza moc. Dzięki temu, że wszystko jest w linii prostej, nie potrzeba dodatkowych biegów, aby przenieść moc pod pewnym kątem. Narzędzia pneumatyczne In-line znakomicie sprawdzają się przy montażu płaskim na stanowisku pracy i oferują doskonałą prędkość i wydajność. W innych sytuacjach montażowych pneumatyczne narzędzia dynamometryczne in-line mają wady. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić całe narzędzie nad elementem złącznym, wówczas nie można ich użyć. A podczas wbijania elementów złącznych w pionową powierzchnię prostopadłą do hali produkcyjnej, cylindryczny kształt może być trudny do kontrolowania i w konsekwencji cierpi na prędkość.

Elementy złączne w połączeniach pionowych najlepiej używać śrubokrętów pneumatycznych z uchwytem pistoletowym lub narzędzi pulsacyjnych z uchwytem pistoletowym. Są to narzędzia, których ludzie naprawdę potrzebują, gdy mylą pistolety udarowe z pneumatycznymi kluczami dynamometrycznymi, mimo że technicznie rzecz biorąc, nie są one również kluczami dynamometrycznymi. Wizualnie, łatwo zrozumieć dlaczego. Uchwyt pistoletowy nadaje tym narzędziom dynamometrycznym bardzo podobny profil do pistoletów udarowych, a w przypadku narzędzi impulsowych z uchwytem pistoletowym prawie identyczny. Rękojeść pistoletowa daje jednak również użytkownikowi większą siłę nacisku, co pozwala narzędziu na rozłożenie znacznie większej siły niż w przypadku narzędzi dynamometrycznych na linii, bez utraty kontroli. Przy mocowaniu pionowym, uchwyt pistoletowy jest łatwiejszy do ustawienia i utrzymania kontroli. Zmniejszone zmęczenie przyspiesza produkcję i sprawia, że jest to najlepszy pneumatyczny klucz dynamometryczny do montażu pionowego.

Jednakże, uchwyt pistoletowy jest dość nieporęczny i nie może być łatwo manewrowany do montażu połączeń, które są płaskie na stanowisku pracy, ani nie będzie dokręcać śrub w ciasnych obszarach w ten sam sposób, jak w linii narzędzie momentu obrotowego może. Pneumatyczne narzędzie dynamometryczne o kącie prostym z dziewięćdziesięciostopniowym wygięciem pomiędzy wałem napędowym a kierowcą w pobliżu końcówki, choć może. Narzędzia te mogą być używane do dokręcania elementów złącznych w ciasnych pozycjach poziomych, ale dobrze sprawdzają się również w płaskiej pozycji montażowej. Chociaż jest to mniej niż idealne rozwiązanie dla pionowych zespołów, korpus narzędzia dynamometrycznego służy jako bardzo długa rękojeść, która może zapewnić dźwignię, dzięki czemu mogą być używane w ten sposób, choć mają one zazwyczaj niższe wartości wyjściowe momentu obrotowego niż pneumatyczne narzędzia dynamometryczne z uchwytem pistoletowym. Prostokątne narzędzia impulsowe i prostokątne wkrętarki pneumatyczne są jednymi z najbardziej wszechstronnych pneumatycznych narzędzi dynamometrycznych dostępnych na rynku.

Najlepszy pneumatyczny klucz dynamometryczny w środowisku produkcyjnym technicznie nie będzie wcale kluczem dynamometrycznym. W przemyśle lekkim będzie to wkrętarka pneumatyczna, a w cięższych warunkach produkcyjnych - narzędzie impulsowe. Zapewniają one moc przewyższającą klucze udarowe, do których często są mylone, oraz poziom precyzyjnej kontroli momentu obrotowego, na którym polegają Twoi klienci.