Najnowsze wiadomości

22 kwietnia 2024 23:33

Jak zorganizować narzędzia w skrzynce z narzędziami?Czy ciągle grzebiesz w szufladach skrzynki narzędziowej w poszukiwaniu odpowiedniego narzędzia do pracy? Czy czujesz, że spędzasz więcej czasu na szukaniu narzędzi niż na wykonywaniu rzeczywistej pracy?

Większość z nas rozumie korzyści płynące z posiadania narzędzi, które są zorganizowane i łatwe do znalezienia. Poświęcenie czasu na rzeczywiste zorganizowanie swoich narzędzi jest trudniejsze. Po ciężkim dniu w pracy o wiele wygodniej jest po prostu wrzucić narzędzia z powrotem do pudełka, wrócić do domu i zrelaksować się.

Wygodne, ale niezbyt produktywne.

Zagracona skrzynka na narzędzia prowadzi do marnowania czasu i frustracji. Oto niektóre z negatywnych konsekwencji:

Obniżona wydajność - dla profesjonalistów, którzy używają narzędzi do zarabiania na życie to pieniądze. Posiadanie zagraconej skrzynki z narzędziami oznacza, że spędzasz niepotrzebnie czas na szukaniu narzędzia lub rozmiaru, którego potrzebujesz, opóźniając tym samym realizację projektu.

Nadmiarowe narzędzia - jeśli nie widzisz narzędzia, zapominasz, że je masz i masz tendencję do improwizowania z niewłaściwym narzędziem lub kupujesz nowe. W rezultacie, możesz skończyć z wieloma powielanymi i potrójnymi narzędziami i rozmiarami. Narzędzia zapasowe mogą być wygodne i użyteczne w przypadku, gdy oryginał się zepsuje lub nie będzie działał prawidłowo; jednak narzędzia zapasowe powinny być przechowywane w osobnym zestawie narzędzi (również zorganizowane) i służyć tylko do wymiany oryginału.

Utracone narzędzia - brak organizacji utrudnia śledzenie narzędzi, które można łatwo zgubić lub nawet ukraść. Narzędzia wysokiej jakości nie są tanie, więc każde utracone narzędzie to kolejne wgniecenie w Twoim budżecie. Co więcej, w wielu miejscach pracy kontrola i inwentaryzacja narzędzi jest krytyczna, co nie pozostawia miejsca na zagubione lub źle umiejscowione narzędzia.

Pięć zasad organizowania swoich narzędzi
Organizacja narzędzi zaczyna się od typu pamięci masowej, której używasz. Jeżeli ty właśnie zaczynasz i nie masz żadnego magazynu dla twój narzędzi, pierwszy krok jest decydować na typ magazynu narzędzi najlepiej odpowiada twój potrzebom.

Skrzynie górne i szafy rolkowe są bardzo popularnymi opcjami przechowywania narzędzi w warsztatach, garażach i pomieszczeniach przemysłowych, gdzie potrzeba przenoszenia narzędzi poza miejsce pracy jest minimalna. Dzięki temu zestawowi będziesz miał wiele szuflad, w których zmieścisz całą swoją kolekcję narzędzi. Jest to korzystne, jednak wiąże się z dużą potrzebą organizacji.

Walizki z możliwością układania w stosy, pojemniki na płótno, walizki na kółkach i pudełka przenośne są używane głównie przez profesjonalistów, którzy muszą przenosić swoje narzędzia i pracować zdalnie na miejscu. Są to również świetne opcje dla tych, którzy nie mają miejsca na szafę na kółkach lub po prostu nie posiadają wystarczającej ilości narzędzi, aby je uzasadnić.

Przed zapoznaniem się z różnymi opcjami rozpakowywania skrzynki z narzędziami, upewnij się, że stosujesz się do kilku podstawowych zasad organizacji:

Oddzielne narzędzia według typu i/lub funkcji i zgrupuj je razem dla łatwego dostępu. Zazwyczaj szafy rolkowe i komody górne są wyposażone w wąskie szuflady, które mogą być wykorzystane do grupowania narzędzi z tej samej rodziny, takich jak grzechotki, pilniki i szczypce.

Oznaczyć wszystko. Wiele opcji przechowywania narzędzi posiada dedykowane uchwyty na etykiety. Etykietowanie zapewnia szybki wizualny przewodnik po tym, gdzie znajduje się potrzebne narzędzie przed otwarciem szuflady lub pokrywy.

Pozbądź się każdego narzędzia, które nie jest już bezpieczne w użyciu. Reorganizacja narzędzi to idealny moment na inwentaryzację kolekcji narzędzi i usunięcie wszelkich zużytych narzędzi, narzędzi z brakującymi częściami lub takich, które po prostu nie mogą już wykonywać zadania, do którego zostały zaprojektowane.

Zaplanuj swój magazyn w zależności od wielkości i kształtu narzędzi, a także częstotliwości ich użytkowania. Cięższe i bardziej obszerne narzędzia powinny być umieszczone w dolnej szufladzie szafy rolkowej, która zazwyczaj jest głębsza. Co więcej, częste grupowanie i łatwy dostęp do narzędzi pozwala zaoszczędzić dużo czasu podczas pracy.

Narzędzia zapasowe należy przechowywać w oddzielnych pudełkach. Prawie każdy profesjonalista skończy z podwójnymi narzędziami. Te dodatkowe narzędzia powinny być przechowywane w osobnym miejscu i używane tylko wtedy, gdy oryginał zostanie zgubiony lub przestanie działać.

Rozwiązania w zakresie organizacji narzędzi
Wyściółki do szuflad

Wyściółki szuflad nadają się do zastosowania w szafach rolkowych i skrzyniach górnych i zapobiegają toczeniu się narzędzi wewnątrz skrzynki z narzędziami. Ograniczają one również ilość smaru i brudu docierającego do dna szuflady oraz zapobiegają zarysowaniu lub uszkodzeniu szuflady przez narzędzia.

Są one szczególnie odpowiednie dla długich narzędzi, takich jak przyspieszacze i przedłużki, które są inaczej trudne lub miejsce w organizatorach i stojakach. W związku z tym inne narzędzia, takie jak klucze, śrubokręty i szczypce mogą być pewnie trzymane na miejscu, dzięki dobrej wyściółce szuflad, która ma odpowiednią lepkość.

Dobra wkładka do szuflady jest na tyle gruba, że może służyć jako poduszka na narzędzia, łatwa do czyszczenia, a niektóre z nich oferują zwiększoną ochronę przed korozją.
Organizator małych części

Organizery małych części nadają się do wszystkich opcji przechowywania narzędzi oraz jako samodzielne jednostki. Służą do przechowywania i organizowania małych części, komponentów i narzędzi, takich jak nakrętki i śruby, podkładki, klucze łomowe i małe gniazda. Te organizatorzy przychodzą w rozmaitych kształtach i rozmiarach, zazwyczaj nastawialni pomieścić rozmaite narzędzia kształty i rozmiary. Zazwyczaj wykonane są z plastiku, co sprawia, że są lekkie i łatwe do przenoszenia i zapewniają obszar do etykietowania. Niektóre organizatorzy charakteryzują się mechanizmem blokującym, który zabezpiecza je w miejscu.

Socket Organizator
Indywidualni narzędzia organizatorzy są odpowiedni dla wszystkich rodzajów magazynu narzędzi i są przydatni, gdy muszą organizować narzędzia, które przychodzą w wielu rozmiarach i stylach, takich jak gniazdka, klucze i szczypce.


Najpopularniejsze organizery to szyny (używane głównie do gniazdek), tacki, stojaki i uchwyty. Każdy system ma swoje wady i zalety; idealny jest ten, który najlepiej pasuje do posiadanych przez Ciebie narzędzi.

Wybierając organizatora narzędzi, upewnij się, że model, który planujesz kupić, może rzeczywiście pomieścić narzędzia, które masz. Na przykład, niektóre gniazdka organizatorzy nie mogą pomieścić wszystkie gniazdka, i ty zostawiasz z few które potrzebują umieszczać gdzieś indziej, które pokonuje cel organizacja.

Opakowanie zestawu gniazdek

Opakowanie produktu: decydując się na następny zestaw narzędzi, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak są one pakowane. W niektórych przypadkach opakowanie produktu jest tak zaprojektowane, aby zapewnić realną możliwość jego przechowywania i organizacji.

Wiele zestawów gniazdek znajduje się w skrzynkach do wydmuchiwania z wyjmowanymi pokrywami, zaprojektowanymi tak, aby ładnie mieściły się w skrzynce narzędziowej bez potrzeby stosowania dodatkowych organizerów. Inni producenci dołączają do każdego zestawu gniazdek szyny do gniazdek (metalowe lub plastikowe).

Do wielu zestawów kluczy dołączone są szyny lub plastikowe uchwyty, natomiast zestawy szczypiec i śrubokrętów mogą również zawierać stojaki magazynowe, które utrzymują produkty w czystości i porządku.

Zestawy Premium to kolejne wygodne rozwiązanie do przechowywania narzędzi w wycięciach piankowych, gotowych do umieszczenia bezpośrednio w skrzynce narzędziowej.

Choć organizery narzędziowe są świetnymi bonusami, to jednak są one specjalnie zaprojektowane tak, aby pomieścić tylko te rozmiary i kształty, które są zawarte w tym zestawie. Jeśli szukasz organizatorów, które są uniwersalne i mogą pomieścić wiele rozmiarów i kształtów, opakowanie produktu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Niestandardowe organizery piankowe

Niestandardowe organizery piankowe są najnowszym trendem w organizacji narzędzi, przyjętym z uzasadnionych powodów przez wielu profesjonalistów i korporacje.

Po pierwsze, wycięcia piankowe mogą pomieścić wiele różnych rodzajów narzędzi, które przydają się w przypadku posiadania narzędzi, które są używane częściej lub grupy narzędzi używanych do określonych zadań. Zamiast otwierać wiele szuflad, aby zebrać narzędzia, organizery z pianki mogą pomieścić wszystkie narzędzia w jednej szufladzie.

Po drugie, organizery piankowe są wykonane przy użyciu trójwymiarowego projektu i wielu warstw pianki o dużej gęstości w kontrastowych kolorach (dolna warstwa to jasny kolor, taki jak jasny niebieski, czerwony lub pomarańczowy), co ułatwia identyfikację brakujących narzędzi. Jasny kolor działa jak wskaźnik wizualny, dzięki czemu można szybko wykryć brakujące narzędzia. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy w środowisku FOD lub 5S, gdzie śledzenie narzędzi jest obowiązkowe.

Wreszcie, organizery piankowe są precyzyjnie tworzone przy użyciu frezów CNC, aby zapewnić szczelne dopasowanie do każdego narzędzia, utrzymując je w porządku. Pozwala to na szybkie schwytanie odpowiedniego narzędzia i zwrócenie go w tym samym miejscu po zakończeniu pracy. W ten sposób możesz pracować wydajniej, bez konieczności wyciągania wszystkich szuflad w poszukiwaniu narzędzia, którego potrzebujesz.

Utrzymanie narzędzi w organizacji to pierwszy krok w produktywnej karierze. Podczas gdy powyższe opcje są w stanie zaspokoić potrzeby większości profesjonalistów, najlepszą metodą jest ta, która działa dla Ciebie i Twoich narzędzi.