Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 0:02

Ile naprawdę kosztuje twój łańcuch rolkowy?Przy zakupie nowego łańcucha rolkowego, kuszące może być spojrzenie przede wszystkim na koszty początkowe. Wystarczy, że wybierzesz najlepszą cenę, kupisz całą paczkę łańcuchów i gotowe. A może jest?

Dla wielu nabywców łańcuchów przemysłowych rzeczywistość jest taka, że po uwzględnieniu bieżących kosztów eksploatacyjnych, wybór tańszej opcji może w rzeczywistości okazać się droższy. Równie ważne jest uwzględnienie całkowitego kosztu posiadania (TCO).

Różne zastosowania związane z transportem materiałów wymagają bardzo różnych typów łańcuchów przemysłowych - czy jest to łańcuch bezobsługowy, gdy problemem jest smarowanie; łańcuch o podwójnej pojemności, aby uniknąć awarii spowodowanych przeciążeniem; czy też łańcuch odporny na korozję, który został specjalnie zaprojektowany do użytku w wilgotnym środowisku.

I często to właśnie najprostsze rozwiązania mogą zrobić największą różnicę. Weźmy na przykład długość łańcucha, który kupujemy.

Wybór wstępnie przyciętego łańcucha rolkowego

Większość łańcuchów rolkowych jest sprzedawana w standardowych długościach pudełkowych, co oznacza, że jeśli trzeba wymienić dłuższą długość, należy połączyć ze sobą dwie lub więcej krótszych długości, stosując płyty ślizgowe na ogniwach łączących.

Problem z łączeniem mniejszych długości polega jednak na tym, że ogólna wytrzymałość łańcucha może być mniejsza - w przypadku niektórych łańcuchów rolkowych wytrzymałość na rozciąganie spada nawet o 20%. Bardziej prawdopodobne jest również, że pozostaną po nich bezużyteczne ścinki, które mogą znacznie podnieść ogólną cenę łańcucha.

Dlaczego więc nie rozważyć innej strategii i zdecydować się na łańcuch, który jest wstępnie nacięty do wymaganej długości. Jeśli Twój napęd lub przenośnik potrzebuje łańcucha o długości 7,2 metra, zostanie on dostarczony dokładnie tak, jak jest potrzebny - bez konieczności cięcia i bez strat.

Smarowanie

Łańcuch bezolejowy to kolejne rozwiązanie w zakresie łańcuchów rolkowych, które może mieć wyższe koszty początkowe, ale na dłuższą metę może być bardziej ekonomiczne.

Pomyśl o swoim standardowym łańcuchu rolkowym, który wymaga częstego smarowania. Ponosisz nie tylko koszty samego środka smarnego, ale musisz również uwzględnić koszty jego zastosowania.

Wiele firm polega na ręcznym stosowaniu przy użyciu wysoko wykwalifikowanych pracowników obsługi technicznej. Jednak nawet zautomatyzowany system podający środek smarny na łańcuch rolkowy wymaga uzupełnienia i zwrócenia uwagi na to, aby pozostawał on dokładnie umieszczony, tak aby olej był kierowany do wewnętrznych ogniw łańcucha rolkowego.

Wymiana łańcucha

Wymiana jest największym pojedynczym elementem kosztowym w większości zastosowań łańcuchów rolkowych. Jest to koszt nowego łańcucha, odpowiedzialność za organizację i przeprowadzenie wymiany oraz efekt domina związany z przestojami eksploatacyjnymi.

Tani łańcuch rolkowy, który jest często wymieniany, ma również większe szanse na uzyskanie wyższego kosztu TCO. Weźmy na przykład następujący przypadek, którego doświadczyło przedsiębiorstwo zajmujące się gospodarką odpadami. Niewielka długość łańcucha rolkowego o rozstawie 1 ¼ cala, kosztującego 190 funtów, zrywała się raz w miesiącu, co powodowało stratę czasu przetwarzania i miesięczny koszt 1000 funtów.

Ograniczenia przestrzenne utrudniały montaż łańcucha dupleksowego lub większego - najlepszym rozwiązaniem było więc zastąpienie go łańcuchem o podwójnej pojemności w cenie 450 funtów. Podczas gdy nowy łańcuch był ponad dwukrotnie droższy od tańszej opcji - działał bezproblemowo przez pełne sześć miesięcy.

Nie trzeba dodawać, że każdy renomowany producent łańcuchów będzie stosował materiały najwyższej jakości (zarówno tworzywa sztuczne, jak i metale) i że będzie stosował najnowsze procedury produkcyjne.

Ale może się okazać, że prawdziwa wartość pochodzi od producenta, który myśli nieco inaczej niż pozostali.

Więc zanim wybierzesz łańcuch rolkowy "z półki", upewnij się, że obliczyłeś całkowity koszt - i że rozważyłeś alternatywne rozwiązania.

Najlepszą rzeczą może leżeć w szukaniu nie tylko dla dużej ilości dostawców łańcucha rolkowego, ale w znalezieniu tego, który może zaoferować najbardziej przydatne długoterminowe rozwiązania dla Twoich potrzeb.

Wybór rozwiązania dostosowanego do Twoich potrzeb w zakresie łańcuchów rolkowych może kosztować Cię więcej w perspektywie krótkoterminowej. Ale z czasem zauważysz korzyści - krótszy czas przestoju, lepsze osiągi produktu i znaczne obniżenie kosztu TCO.