Najnowsze wiadomości

18 lipca 2024 21:24

Jakie zastosowania łańcuchów rolkowych są najlepsze dla przemysłu biomasowego?Instalacje wykorzystujące biomasę polegają na tym, że są w stanie stale wytwarzać energię elektryczną przez całą dobę, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak ta potrzeba ciągłej pracy może sprawić, że czyszczenie, smarowanie i konserwacja łańcuchów rolkowych stanie się jeszcze większym wyzwaniem.

Każdy okres przestoju - czy to z powodu planowanej konserwacji, czy też w wyniku nieplanowanej przerwy w pracy - może spowodować poważne zakłócenia i pociągnąć za sobą ogromne koszty.

Jakie jest więc najlepsze rozwiązanie w zakresie łańcuchów rolkowych, aby skrócić czas planowanej konserwacji i uniknąć kosztownych nieplanowanych przestojów?

Jeśli okaże się, że korozja, skrócenie żywotności łańcucha rolkowego lub nieplanowane przestoje mają wpływ na wydajność zakładu, rozwiązaniem może być bezobsługowy łańcuch samosmarujący (często nazywany łańcuchem bezsmarowym).

Zawsze, gdy smarowany łańcuch rolkowy jest używany w przemyśle biomasowym, jest on narażony na zanieczyszczenie - czy to z powodu cząstek organicznych w powietrzu, czy też w wyniku bezpośredniego kontaktu z resztkami drewna, słomy, obornika, szczątkami lub pozostałościami odpadów.

Aby zmniejszyć ryzyko zakłóceń w pracy lub awarii urządzeń, kuszące może być stosowanie urządzeń parowych lub środków czyszczących. Problem polega jednak na tym, że to częste czyszczenie służy również do odtłuszczania łańcucha i zwiększenia tempa jego zużycia.

Proces czyszczenia może często pozostawiać po sobie nadmiar wody i płynów czyszczących, które znajdują się w tulei, wałku i przegubie łańcucha rolkowego i mogą prowadzić do korozji, sztywności, wżerów i szybszego wydłużania się łańcucha rolkowego.

Każde nowe smarowanie łańcucha może również przyciągać zanieczyszczenia na powierzchnię łańcucha rolkowego - zwłaszcza gdy powierzchnia łańcucha jest sucha lub zapylona. Może to uniemożliwić przedostanie się dodatkowego środka smarującego do istotnych części łańcucha, w których jest on najbardziej potrzebny, np. między płytami ogniw przegubowych a sworzniami, rolkami i tulejami łańcucha.

Kiedy smary łączą się z pyłem lub brudem w środowisku, mogą również tworzyć pastę ścierną, która może szybko przyspieszyć zużycie powierzchni łożysk łańcucha rolkowego.

Bezobsługowe łańcuchy rolkowe

Łańcuchy wolnospadowe i samonośne są doskonałym zamiennikiem dla standardowych napędów łańcuchów rolkowych, gdzie konieczne jest częste smarowanie, ale gdzie środowisko pracy utrudnia regularną konserwację, jest kosztowne lub czasochłonne.

Łańcuch bezobsługowy FB Chain występuje w trzech typach - łańcuch rolkowy z tuleją spiekaną, łańcuch rolkowy kombinowany z tworzywa sztucznego oraz łańcuch rolkowy uszczelniony na cały okres użytkowania.

Tuleja spiekana (Sintered Bush)

Spiekanie jest procesem polegającym na formowaniu sproszkowanego materiału w stałą masę za pomocą ogrzewania, ale bez jego skraplania.

Spiekany łańcuch rolkowy z tuleją samowyładowczą łączy w sobie kluczowe cechy standardowego łańcucha rolkowego, ale nie wymaga dalszego smarowania po jego zamontowaniu.

Impregnowana olejem tuleja spiekana łańcucha działa w połączeniu ze specjalnie obrobionym sworzniem łożyska.

Kombinacja tworzyw sztucznych

Łańcuch rolkowy bezobsługowy Plastic Combination (PC) to całkowicie bezsmarowy produkt o właściwościach antykorozyjnych, które pomagają przedłużyć żywotność łańcucha, zwiększyć wydajność i zmniejszyć koszty konserwacji.

Uszczelniony na całe życie

Łańcuch rolkowy Sealed for Life jest często nazywany łańcuchem O-ring lub X, ponieważ smar jest zawarty w maleńkich O-ringach, które są umieszczone między każdym ogniwem sworzniowym i płytą ogniwa rolkowego.

Bezobsługowy łańcuch rolkowy Sealed for Life jest łańcuchem bezobsługowym, który może być stosowany w różnych warunkach, od niskich do wysokich prędkości i od niskiego obciążenia do wysokiego obciążenia.

Wiadomo również, że łańcuch ten wytrzymuje od pięciu do dwudziestu razy dłużej niż standardowy, smarowany łańcuch rolkowy, nawet podczas pracy w środowisku zapylonym.

Nieplanowane przestoje w pracy mogą być bardzo kosztowne dla instalacji wykorzystujących biomasę. Bezobsługowe, samosmarujące łańcuchy rolkowe mogą odegrać istotną rolę w utrzymaniu sprawności urządzeń i zapewnieniu stałego zasilania w energię, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.