Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 0:10

Konstrukcje drewniane - rodzaje i specyfikaDomy drewniane i drewniane konstrukcje już dawno przestały nam kojarzyć się ze starością i dawnymi czasami. Wręcz przeciwnie, drewno jest obecnie surowcem, który świadczy o nowoczesności i stylu, a konstrukcje drewniane stały się popularne także tam, gdzie liczy się wytrzymałość i odporność na zniszczenia. Jeśli planujesz budowę domu i interesuje Cię drewno, to na pewno zastanawiałeś się nad konstrukcjami drewnianymi, z których możesz skorzystać. W tym artykule zastanowimy się nad tym jakie to mogą być konstrukcje i jaka jest ich specyfika.

Jako pierwszą konstrukcję drewnianą zajmiemy się konstrukcją kanadyjską. Jest to technologia, dzięki której powstają niedrogie i wydajne w eksploatacji domy. Konstrukcja kanadyjska to po prostu szkieletowy dom o zwiewnej, delikatnej konstrukcji. Kanadyjskie domy zwykle buduje się na fundamentowych płytach, co sprawia że nie wylewa się pod nimi żadnych fundamentów. Sprawia to, że stawienie takiej konstrukcji drewnianej jest dość proste i nie pochłania dużej ilości czasu. Istnieje obiegowa opinia, że konstrukcje drewniane w stylu kanadyjskim są krótkoterminowe i nie są wytrzymałe, lecz to zdecydowanie krzywdząca opinia. Kanadyjskie konstrukcje w polskim klimacie sprawdzają się znakomicie, przede wszystkim dzięki znakomitej pracy polskich stolarni. Takie miejsca jak tartakdebina.pl dbają o to, by drewno z którego wykonuje się drewniane domy, było bezpieczne i wytrzymałe.

Konstrukcja niemiecka to druga w kolejności konstrukcja drewniana, którą warto opisać. W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych konstrukcji, niemieckie są bardzo ciężkie i bardziej przysadziste. Ich elementy konstrukcyjne (fragmenty ścian, stropów czy dachu) mogą mieć aż 6 cm grubości! Jeśli chodzi zaś o podobieństwa do drewnianych konstrukcji kanadyjskich, te niemieckie także robi się z litego drewna o szerokości 16 cm, a wypełnienie ich konstrukcji stanowi izolację budynku. Aby usztywnić ściany czone w konstrukcji niemieckiej należy użyć specjalną płytą, odporną na działanie wilgoci i temperatury. Dobry w tej stylistyce buduje się z elementów prefabrykowanych i składa się je na miejscu. Podobnie jak we wcześniej wymienionej konstrukcji kanadyjskiej, tutaj też warto zadbać o to, by elementy zostały przygotowane przez profesjonalną stolarnię z szerokim zapleczem technologicznym. Elementy montażowe konstrukcji drewnianych w stylu niemieckim są grube i duże, co paradoksalnie sprawia że mimo twardej i sztywnej konstrukcji składa się je dość szybko.

Wiaty Drewniane

Innym rodzajem domu, tym razem tymczasowego, są altany z drewna. Wymieniamy je w tym artykule dlatego, że stały się one prawdziwym hitem w Polsce i coraz więcej domów, działek i placów obfituje właśnie w altany z drewna. Do korzyści związanych z wyborem tej konstrukcji drewnianej zalicza się przede wszystkim relatywnie niski koszt wykonania, styl i elegancję domu oraz jej wytrzymałość. Obecna technologia umożliwia stawianie altan na wiele lat, choć oczywiście długość ich życia można zwiększyć poprzez odpowiednią konserwację i impregnację. Drewniane altany poleca się wszystkim tym, którzy chcą mieć nowoczesny i ekologiczny domek, ale bez formalności, zobowiązań i wysokich kosztów budowy i utrzymania.

Artykuł partnera